Petr Matějček (*1978) – český spisovatel, hudební producent, publicista, textař.
Skládá scénickou hudbu, soundtracky, píše sci-fi a fantasy, poezii, i literární díla o lásce a milování. Za zmínku též stojí jeho tvroba pro děti a nejmenší. Je autorem ukolébavek, písniček (hitovka "Krokodýl" 3 miliony zhlédnutí na youtube) a pohádek.
Skrze postavy často předkládá zajímavé myšlenky, koncepty či náměty k zamyšlení a s oblibou předestírá otázky i odpovědi k tématům, která úzce souvisejí s podstatou člověka.
Na knižním trhu debutoval v roce 2011 sci-fi titulem Povídky z jiné dimenze. Na jaře roku 2012 vydává Ultimátum čarodějů, první díl čtyřdílné fantasy ságy Artefakt moci.
Ke svým knihám komponuje tématickou hudbu přinášející posluchači možnost připomenout si děj i postavy příběhu skrze hudební rovinu a získat tak z celého díla hlubší zážitek.
Definoval a založil SKiP (SK-P), moderní literární formu super-krátkých příběhů. V současné době je jejím předním představitelem.
Na jaře roku 2019 vychází kniha, kterou napsal společně s populárním hercem a komikem Pepou Dvořákem, s přiléhavým názvem Na kafi s Josefem Dvořákem. Jde o milou a vřelou záležitost plnou humoru, legrace, historek, ale také vážnějšího povídání nejen o divadle, herectví, tvorbě pro děti, filmu, rodině, ženách, kariéře či životní filozofii.
Řadí se mezi popularizátory fenoménu UFO a myšlenky existence mimozemských civilizací.
Mezi jeho celoživotní projekty patří: 3000 pohádek (závazek napsat dětem tři tisícovky nových pohádkových příběhů) a povídkový sci-fi cyklus PzJD (Povídky z Jiné Dimenze).
Kritiky je zmiňován jeho "upřímný vypravěčský styl," a vyzdvihována "snaha o novátorské pojetí." Většina jeho díla je volně přístupná na internetu.
V době koronavirové krize varoval svět před škodlivostí roušek a stal se jedním z prvních autorů, kteří psali povídky inspirované covidovou tématikou. V jeho dílech se prolíná zábava se silným morálním, lidským apelem a poučením.
Ve vánoční čas roku 2023 se, v 45ti letech, bláznivě zamiloval do o čtvrt století (!) mladší dcery známého českého zpěváka, a tato šílená láska změnila jeho tvorbu. Začal psát příběhy o lásce a milování, čímž jeho cyklus Povídek jiné dimenze, zaměřený především na sci-fi a mystické příběhy, dostal zcela nový rozměr.
V tomto období vznikla Víla z Vyšehradu, a také Škola Andělů, krátká povídka, kterou považuje za jedno ze svých nejzásadnějších autorských sdělení.
Je svobodný, bezdětný, otevřený všem novým dobrodružstvým, ač už jich v životě zažil tolik, kolik jiným možná vystačí na několik životů. Řečeno, v pravdě, s pokorou a bez nadsázky.
Není rodinným typem, považuje se za dobrodruha, ač rodinný život doporučuje: "Když chlap žije sám, bez ženy - je to tragédie. Vím to z vlastní zkušenosti. Stačí se podívat na můj život. Rodina je ZÁKLAD společnosti. Držte se jí."
Je známý silnou vírou v Boha, která je však netradiční, novátorská - obrácená směrem do budoucnosti, k novým generacím a novým pojetím, nikoliv do starých kostelů, ač tato místa respektuje a váží si jich.
Komponuje a vydává vlastní hudební díla, soundtracky, zajímá se o vesmír, filozofii, psychologii, ezoteriku, politiku a duchovní rovinu člověka. Nejen o těchto tématech informuje na webu, www.jinedimenze.net, jehož je šéfredaktorem.
" Je mnoho tajemství mezi nebem a zemí o jejichž obsahu nemá většina lidí ani tušení. Pokud známe jak se věci mají často to zasévá jenom neklid do našich srdcí. Závoj sladké nevědomosti dělá naše životy jednodušší.
Je proto volbou každého jak hluboko chce chápat, jak hluboko chce poznávat... "
"Snažím se ve svých dílech (netvrdím však, že ve všech) podněcovat čtenáře k tomu, aby přemýšleli a snažili se nahlížet na věci související se životem z širšího hlediska. Z jakési nebeské nebo chcete-li přímo vesmírné perspektivy.
„Byly doby, ve kterých kdo rozmlouval s rostlinami byl považován za blázna. V současnosti, stále více lidí rozmlouvá s rostlinami. Jsem pevně přesvědčen, že v budoucnosti (a nikoliv vzdálené) kdo nebude schopen „cítit“ rostliny a rozmlouvat s nimi bude považován za méněcenného zaostalce.“
"Láska je poslední nadějí lidstva. I mojí. Věřím v její sílu. Bez ní bych už nebyl na světě. Čím je člověk starší a otlučenější životem, tím těžší je hlásat toto pravidlo. Nicméně na jeho významu a platnosti to nijak neubírá."
"Začínajícím autorům a nebo těm kdo to s literaturou myslí vážně bych vzkázal nasledující. Čtěte autobiografie, životopisy a rozhovory s autory, kterých si vážíte. Možná v nich naleznete mnohé podobnosti vztahující se k vaší osobnosti a nebo ke stylu vaší tvorby. A všechno tohle pro vás bude prospěšné, protože tím budete tříbit vlastní názory, duchovně růst a zlepšovat sama sebe a v druhém sledu i vlastní dílo."
"Představa Boha je neuchopitelná. Bohužel mnoho lidí to nechápe. Zejména v Čechách. Mají zážitou představu BOHA jako fousatého moudrého starce na obláčku. A to je samozřemě zcela zcestné a zcela špatně. A proto také v Boha nevěří. Lze se na ně zlobit?
Je třeba nových kazatelů a moderních výkladů víry. Potom i ateistické Čechy pochopí, jaká síla i prosperita se ve víře ukrývá."
"Mám rád Václava Havla a z něj bych čerpal příklad člověka, spisovatele, kterého okolnosti vynesly na piedestal společnosti. Někdy to tak osud zamotá a já si myslím, že skromný a lidský Havlův přístup jak nakládat se slávou, může být inspirací a příkladem všem koho se popularita bude týkat."
"Když chodíte po vyšlapaných cestách máte to pohodlnější. Ale když z nich uhnete můžete objevit zcela nečekaná, krásná místa o nichž se vám ani nesnilo a nebo si také pěkně natlouct. Rozhodnutí zda-li riskovat štěstí je na každém z nás."
"Koronavirová doba nám ukázala jak stále ještě je málo inteligence na Zemi."
"O co šlo v covidu? Především o peníze a mocenský boj, nástrojem byl strach a za rukojmí vzato lidské zdraví.“
"Koronavirová krize ukázala, že se společnost musí začít zamýšlet nad důvěryhodností a pravdivostí prohlášení různých neziskových organizací ba i doktorů a vědců. Jejich studie a doporučení mohou být účelová. Mnozí se totiž dostávají do střetu zájmů. Jsou sponzorováni mnohými soukromými subjekty, např. farmacetutickými firmami. Jejich doporučení, dříve braná jako seriózní výzkum se tak stávají v podstatě dovedně skrytou, cílenou a dobře zaplacenou reklamou."
"Rouškování. Tento způsob celoplanetárně vyžadovaného a doporučovaného boje proti koronaviru je buď největším zdravotnickým omylem v historii lidstva a nebo dobře plánovaným hrůzným záměrem, který opravdu nemá obdoby!"